Bezpieczne wyjście w góry
Andrzej Marasek
ratownik TOPR
BEZPIECZNE WYJŚCIE W GÓRY
W górach jesteśmy tylko gośćmi. Tak jak wszędzie indziej tam również obowiązują nas zasady, których powinniśmy bezwzględnie przestrzegać. W ramach akcji Odpowiedzialnie w góry! przewodnik i ratownik górski – Andrzej Marasek – opowiada o etykiecie górskich szlaków.
Bezpieczeństwo
Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo w górach, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach, zanim ruszymy w trasę. Andrzej Marasek podkreśla znaczenie odpowiedniego przygotowania jeszcze przed wyjściem z domu. Sprawdzajmy warunki pogodowe i stan szlaków – można to zrobić na naszej stronie.
Przygotowanie to nie tylko planowanie trasy, to również praca nad swoją kondycją fizyczną. Jeżeli codziennie pracujemy za biurkiem, wyjście w wyższe partie gór to nie najlepszy pomysł. O kondycję psychofizyczną powinniśmy zadbać na dłuższy czas przed planowaną wycieczką.
Zagrożenia
Zagrożenia możemy podzielić na te zewnętrzne, czyli pogodę i stan szlaków, oraz wewnętrzne, do których zaliczamy nasze możliwości psychofizyczne i przygotowany sprzęt. W przypadku, gdy prognozy zapowiadają, że górach czekają na nas złe warunki pogodowe, powinniśmy po prostu zrezygnować z wycieczki.
Biorąc pod uwagę czynniki wewnętrzne, uwzględnijmy także osoby towarzyszące nam w górskich wędrówkach. Nawet jeśli nasze możliwości pozwalają nam pokonywać dłuższe trasy, zawsze planujmy wyprawy z myślą o tych, którzy są najsłabsi w grupie.
Etykieta
Andrzej Marasek przypomina również o górskim savoir-vivre’u. Podobnie jak w każdym innym miejscu w Tatrach obowiązują zasady ruchu, których powinniśmy przestrzegać. Dlatego na trasach nie wymuszamy pierwszeństwa przejścia przy innych turystach.
– Ze względów bezpieczeństwa na jednym odcinku łańcucha powinna znajdować się jedna osoba – o zasadzie poruszania na trudniejszych szlakach górskich przypomina Andrzej Marasek.
Ratownik wspomina o podstawach etykiety obowiązującej wśród górskich wędrowców. Pozdrawiajmy się i uśmiechajmy do siebie, będąc w trasie. Nie powinniśmy być dla siebie anonimowi. A w chwilach zagrożenia przekroczenie zasad zwykłej uprzejmości jest wręcz wymagane. Zawsze zostajemy przy osobie, która uległa kontuzji, aż do przyjazdu ratowników.
Pan Andrzej wskazuje, że zasady nie powstały wyłącznie z myślą o ludziach, ale też odnoszą się do górskiej flory i fauny. Dlatego nie schodzimy z wyznaczonych szlaków i nie wędrujemy nocą po terenie TPN.
– Nie hałasujemy, nie śmiecimy i nie używamy otwartego ognia – wylicza przewodnik.
BIOGRAFIA
Andrzej Marasek
Przewodnik Tatrzański I klasy, ratownik TOPR, członek Stowarzyszenia Wysokogórskich Przewodników Tatrzańskich. W ciągu kariery brał udział w wielu akcjach ratunkowych w polskich Tatrach. Propagator kultury i zasad bezpieczeństwa w górach. Często dzieli się swoim doświadczeniem na łamach mediów.